پورتال شبکه جوانان رضوی در مراسمی با حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمین محمدحسین ابوترابی‌فرد نایب رئيس مجلس شوراي اسلامي و فعالان و طراحان آن رونمایی شد.

یکشنبه, 19 آذر 1391 22:39

غوطه در فضای مجازی

نویسنده

در این بخش از سایت، تلاش می کنم تا به مجموعه تلاش هایی که تاکنون در فضای مجازی انجام داده ام اشاره مختصری کنم؛ چه آنهایی که مستقیما در آنها نقش تولید و مدیریت داشته ام و چه سایتهایی که به عنوان مشاور یا مسوول تنظیم طرح و... در آنها ایفای نقش کرده ام. برای دستیابی به صفحه نخست هر یک از این پایگاه ها، کافیست بر روی تصویر هر بخش کلیک کنید. اگر موافیقد، دکمه «ادامه» چشم انتظار کلیک شماست!

 

جوان بلاگ

این وبلاگ که در سال 1386 راه اندازی شد، ناشر مجموعه مطالبی بود که در ماهنامه «جوان» بصورت منظم منتشر می شدند. همزمان با توقف انتشار نسخه مکتوب این رسانه در شهریورماه سال 1388، به روزرسانی نسخه اینترنتی نیز متوقف شد. با این وجود کماکان این دامنه در محیط بلاگفا قابل دسترسی و مطالعه است. راه اندازی و به روزرسانی این وبلاگ را مدیون تلاشهای ارزشمند دوستان خوبی همچون صادق عسگری، مجتبی مولایی، حجت حسنی سعادت و دیگران بودم.

 

پایگاه اطلاع رسانی «جوان»

 

این پایگاه اینترنتی که در سال 1385 راه اندازی شد، ارگان روابط عمومی موسسه خدمات مشاوره ای، جوانان و پژوهشهای اجتماعی آستان قدس رضوی بود. ارائه آخرین اخبار و اطلاعات برنامه های این موسسه، انتشار تصاویر برنامه ها، ارتباط مستقیم با مدیر عامل و... از جمله قالب هایی بودند که در این سایت گنجانده شدند. با مدیریت این سایت در سال 1389 خداحافظی کردم و در طی دو سال اخیر دوستان و همکاران دیگری عهده دار امور آن بوده اند.

 

وبلاگ شخصی من

 

این وبلاگ شخصی را در آبان ماه 1386 راه اندازی کردم و در برخی از برهه ها به آن بسیار هم پرداختم؛ بصورت مثال در زمستان سال 86 و به عنوان یک شرط الزام آور برای خودم، تلاش کردم تا در طی هفته، حداقل سه تا چهار یادداشت را در آن به روزرسانی کنم که همین پرکاری نوشتاری، جوهر قلمم را بدجوری به جوش آورد و تاکنون هم از برکات آن جوشش بهره برده ام.

عمده مطالب این وبلاگ را تجربه نگاری های شخصی من پیرامون اتفاقات اطرافم به خود اختصاص داده اند. پس از حرکتم به سوی سایت داری، حضورم در این رسانه کمرنگ و در نهایت در خرداد سال 1390 بصورت کامل متوقف شد.

 

باشگاه همسران جوان

این وبسایت محتوا محور که با تلاش خانم ملیحه جهانبخش، در میانه های سال 1389 راه اندازی شده بود، با برخی اضافات (بویژه در بخش های چندرسانه ای) در سال 90 جان تازه ای گرفت و ایده شکل گیری پورتالی با نام «آستان مهر» نیز پس از اقبال عمومی به آن در موسسه جوانان آستان قدس رضوی طرح شد. این پایگاه اینترنتی در چهارمین جشنواره رسانه های دیجیتال ایران، رتبه نخست وبسایتهای فارسی زبان را در گرایش «خانواده» به خود اختصاص داد.

 

باشگاه فعلن مجردها

این وبسایت را می توان دنباله ای موفق بر باشگاه همسران جوان دانست. در این پایگاه اینترنتی که با مدیریت خوب و فعال خانم هدیه میرمرتضوی، هم محتواهای خوب و خواندنی بصورت مستمر در آن تزریق می شود و هم چهره های جوان و خوش قلمی در آن به کار مشغولند، این فرصت برای عموم مجردهای فارسی زبان فراهم شده تا به دغدغه ای همیشه مطرح همچون «ازدواج» نگاهی منطقی و همه جانبه داشته باشند.

 

شجر

این پورتال محتوامحور که از چند زیردامنه با نام های باشگاه فعالان فرهنگی، زائرسرای مجازی، زیر سایه خورشید و... تشکیل شده است در سال 1390 و با مدیریت حجت حسنی سعادت در موسسه جوانان شکل گرفت و در سال 91 با مدیریت سیدمحمد عمادی ادامه حیات یافت. تازگی سوژه های این وبسایت بزرگ و نیروی انسانی خبره و باانگیزه از جمله نقاط قوت این حرکت به شمار می رود که امیدوارم در طول سالهای آتی و با حمایت مسوولان به بار کامل (جذب حداکثری مخاطب و تاثیرگذاری بر او) هم بنشیند.

 

پورتال جامع معاونت تبلیغات آستان فقدس رضوی

در این پورتال بزرگ که تاکنون وقت و هزینه برنامه ای و انسانی زیادی نیز برای آن صرف شده است، من به همراه سیدمحمد عمادی، تنظیم RFP اولیه (شامل گفتگوهای میدانی با بهره برداران، بررسی اسناد فرادستی و دسته بندی و مناسب سازی ایده ها برای اجرا در فضای مجازی) را در زمستان سال 90 بر عهده داشتیم. این سند در ادامه برای تحلیل و پیاده سازی تحویل مهندس رزمی و همکارانش شد که تاکنون توانسته اند، بخش هایی از آنرا با موفقیت بر رو وب اجرا نیز بنمایند. در تمام دوره زمانی این فرآیند پیچیده، به نظرم یک نفر به اندازه همه جوش خورد و لاغر شد که نباید در تاریخ از نام او گذشت؛ میثم موسوی مهر.

 

سامانه جامع اوقات فراغت

در این سامانه اینترنتی که متولی آن دفتر مطالعات، برنامه ریزی و نظارت برنامه جامع اوقات فراغت و نشاط اجتماعی خراسان رضوی (وابسته به استانداری) است و به همت استاد معماریانی و همراهانش در کتاب پردازان، به نتیجه رسیده است، من به عنوان عضو کمیته راهبردی سایت بویژه در مراحل برنامه ریزی و راه اندازی ایفای نقش کرده ام.