یکشنبه, 19 آذر 1391 21:00

من، لومیر و باقی رفقا

نویسنده  
امتیاز دهی به این مطلب
(1 رای)

به گمانم، در این دنیا نتوانید آدمی را پیدا کنید که از گزند جادوی تصویر متحرک، در امان مانده باشد. این سحر بی مانند در زندگی من نیز دارای اثرات  تبعات قابل تاملی بود. در این بخش از سایت، شما را با گوشه هایی از حضورهایم در مقابل «دوربین»ها آشنا خواهم کرد.

 

سودای تدریس: کارگاه آموزشی نشریات تجربی مساجد مشهد

این ویدئوی آموزشی که در حاشیه برگزاری جشنواره نشریات مسجدی کشور در شهر مشهد، ضبط شده است. تلاش می کند تا در مختصرترین زمان ممکن (چیزی در حدود دو ساعت) مفهوم مصاحبه و روشهای رسیدن به یک خروجی خواندنی از این قالب مطبوعاتی را به زبانی ساده و خودمانی برای مخاطبان بیان کند. در این ویدئو من صرفا مدرس کارگاه هستم و زحمت فیلمبرداری و تدوین اثر بر عهده دوستان دیگری بوده است. با کلیک بر روی تصویر می توانید گزیده ای از این ویدئو را مشاهده کنید.

 

سودای بازیگری: نمایش تلویزیونی «گوهر عشق»

این نمایش تلویزیونی به کارگردانی رضا حسینی که در چند جشنواره داخلی مقام های خوبی هم کسب کرد، بر اساس نمایشنامه ای با عنوان «هفت دریا شبنمی» اثر سعید تشکری ساخته شد. پیش از ساخته شدن این تله تاتر در سیمای خراسان رضوی، به همراه دوستانم، نسخه صحنه ای آن را نیز در شهر مشهد اجرا کردیم که با استقبال خوبی هم از سوی تماشاگران مواجه شد. در این تاتر، من نقش معمار امین گوهرشاد خاتون را بازی می کردم که آدم فرهیخته ای بود و باید با یک جوانک عاشق پیشه، کلنجار می رفت. (برای تماشای بخش کوتاهی از این فیلم روی تصویر کلیک کنید)

 

سودای کارگردانی: فیلم کوتاه «یک تصادف ساده»

این فیلم نخبه گرایانه که انسانهای معدودی تاکنون توانسته اند به عمق معناگرایانه آن دست یابند؛ نخستین تجربه من در عرصه نگارش و کارگردانی فیلم کوتاه داستانی بود. نکته قابل تامل این فیلم، در کنار مدت زمان کوتاه تولیدش (یک روز)، برنده شدن آن در یک جشنواره معتبر دانشجویی به عنوان فیلم برگزیده بود؛ هرچند که بعدها متوجه شدم در آن بخش صرفا فیلم من فرم حضور در جشنواره را تکمیل کرده است! برخی از منتقدین، این فیلم را تاثیرگرفته از آثار آندری تارکوفسکی می دانند. (برای دیدن نسخه کامل فیلم روی تصویر کلیک کنید)

 

سودای اجرا: مجری همایش تقدیر از سازمانهای یاور فرهنگ شهروندی در شهر مشهد

در طول سالهای اخیر، حضور بر روی صحنه به عنوان مجری یا کارشناس همایشها، برایم به تجربه ای ویژه مبدل شده است. از آن بالا می توانی با کلمه یا جمله ای، مخاطبانت را وادار به تبسم، حزن، کنجکاوی، عصبانیت یا هر احساس دیگر انسانی کنی. این کارگردانی زنده در من این انرژی را ایجاد کرده تا برای هر کدام از اجراهایم، به دنبال یک سناریوی تازه بگردم؛ طوری که مخاطبم نتواند آهنگ گفتارم را پیش بینی کند. ویدئوی وصل شده به تصویر بالا، مربوط به همایشی است که در شهر مشهر برگزار شده و میزبان آن، سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری مشهد بوده است.

 

سودای سینما: کارشناس مجری جلسه نقد و بررسی فیلم «موج مرده»

آنهایی که من را از نزدیک می شناسند با صفت «فیلم باز» بودن من به خوبی آشنایند. هر چند در طول سالهای اخیر و مشغله های کاری، این اعتیاد هنری تا حدودی در من آرام گرفته است اما در سالهای 77 تا 82 به عنوان یکی از اصلی ترین دغدغه هایم، همواره مطرح بود. یکی از انشعابات این اعتیاد، حضور در جلسات نقد و بررسی فیلمها بود که در برخی از آنها، وظیفه گرداندن و اداره کردن جلسه را هم بر عهده داشتم. در ویدئوی کوتاه بالا، مختصری از جلسه نقد و بررسی فیلم سینمایی «موج مرده» را با حضور حبیب الله کاسه ساز (تهیه کننده) و پرویز پرستویی (بازیگر آن) مشاهده خواهید کرد. محل جلسه، تالار دانشکده علوم اداری دانشگاه فردوسی است.

 

سودای روزنامه نگاری: یک روز در «شهرآرا»

پس از ضمیمه ماهیانه روزنامه قدس با نام «آفتاب زندگی»، حضور در هفته نامه «شهرآرا» با مدیریت سیدجلال فیاضی و بهروز فرهمند، دومین تجربه حرفه ای من در عرصه روزنامه نگاری بود. در آن ایام، مسوولیت تنظیم مطالب و پیگیری انتشار صفحه ای با نام «جام جهان بین» را در آن نشریه بر عهده داشتم که هنوز هم خاطرات شیرینش، در ذهنم تازه و شاداب باقی مانده اند. به مناسبت برگزاری شورای خوانندگان «شهرآرا» که در فرهنگسرای غدیر برگزار شد، با همراهی سیدعلی طباطبایی، احسان خزایی و سیامک شایان، یک ویدئوی کوتاه و بدون توقف از گردانندگان هفته نامه آماده کردیم که در زمان خودش، دیدنی بود.

 

سودای هنر: حضور در فیلم تبلیغاتی سالگرد ماهنامه هنری «تاک»

به پیشنهاد دوست خوبم علی صداقت که سال 83 و پس از آغاز مدیریت صادق مرکبی بر حوزه هنری خراسان رضوی، معاونت پژوهش آنجا را بر عهده گرفته بود، مجله ای با نام «تاک» را در این نهاد راه اندازی کردیم. وظیفه این ماهنامه، اطلاع رسانی فعالیتهای حوزه و آشنایی افکار عمومی با هنرمندان استان بود. پس از چهار شماره و جداشدن من از حوزه هنری، روح الله مهدی پناه گردانندن این رسانه را بر عهده گرفت. با کلیک بر روی تصویر بالا می توانید بخش هایی از ویدئوی تبلیغاتی این نشریه را که به مناسبت سالگرد انتشار آن فیلمبرداری و تدوین شد تماشا کنید.

 

سودای تبلیغات: ساختن ویدئوی تبلیغاتی «نقطه سرخط»

پس از پیوستن به موسسه جوانان آستان قدس رضوی و پذیرفتن مدیریت روابط عمومی آن، این فرصت را پیدا کردم تا به همراهی برخی از همکاران و دوستانم، به ساخت ویدئوهای مختلفی در قالب فیلم کوتاه تبلیغاتی، تیزر، نماهنگ و... با محوریت معرفی دستاوردهای این موسسه بپردازیم. یکی از این ویدئوها، با نام «نقطه سر خط» به بررسی رد پای آستان قدس رضوی در عرصه تشکلهای فرهنگی شهر مشهد اختصاص داشت که خودم نیز به عنوان راوی در آن صحبت کردم. (برای دیدن تکه ای کوتاه از این ویدئو، روی تصویر کلیک کنید)

3038 بازدید اصلاح شده در تاریخ پنج شنبه, 23 آذر 1391 09:49

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن