چهارشنبه, 29 آذر 1391 13:20

ناوبری وب

نویسنده  
امتیاز دهی به این مطلب
(0 رای )

کتاب «ناوبری وب» که حاصل تجربیات حسین انتظامی در عرصه روزنامه‌نگاری آنلاین است از سوی انتشارات خبر امروز منتشر شده است.

کتاب «ناوبری وب» نوشته حسین انتظامی منتشر شد.«سایت‌های پر مراجعه، الکترونیک، دیجیتال، سایبر یا آنلاین؟، چگونه بر «داده» مدیریت کنیم؟، معیارهایی برای حرفه‌ای بودن، نظرسنجی اینترنتی، مقام آگاه، مدیریت منابع انسانی، سوء کاربری و...» از جمله عناوین فصل اول کتاب است.

در بخشی از فصل اول با عنوان «شتر دیدی، ندیدی» می‌خوانیم:

«روز یکشنبه حدود فاصله 8 تا 11 شب، رسانه‌های داخلی آزمون خوبی ندادند. ماجرا مربوط به خبر اعلام استعفای وزیر اطلاعات،‌ موافقت رئیس جمهور و مخالفت رهبر معظم انقلاب با این تغییر بود. موضع نگارنده درباره این رخداد از زاویه فکری و سیاسی مشخص است اما از زاویه آسیب شناسی رسانه ای نکاتی به عرض می رسد :

اشتباهی که همکاران رسانه‌ای ما در خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری می کنند این است که خبر را به طور کامل و بدون هیچ توضیحی از روی خروجی خود بر می‌دارند. شتر دیدی، ندیدی! اگر این کار در یک روزنامه تا پیش از آن که به چاپخانه برود، شدنی است اما خبرگزاری و سایت خبری مثل تلویزیون‌اند، یعنی همین که خبری را اعلام کردی، دیگر نمی‌توانی پاکش کنی. می‌توانی همان را لحظه به لحظه تکمیل کنی، می‌توانی از مخاطب عذرخواهی کنی و بگویی اصل خبر نادرست بوده، می‌توانی درباره‌اش گمانه‌زنی یا تحلیل بگذاری اما نمی‌توانی از صفحه روزگار پاکش کنی. درست است که نرم افزار به تو این امکان را می‌دهد که پاک کنی اما نباید و نمی‌توانی این کار را بکنی . بله ، ‌می‌شود ولی بر مبنای «کردیم و شد»!

رسانه های آنلاین (رادیو‌ ،تلویزیون ، خبرگزاری و سایت خبری) به کامیون یا اتوبوسی می‌مانند که همیشه راننده اصلی باید پشت فرمان بنشیند. اگر کامیون یا اتوبوس وقتی در جاده کفی یا کم خطر قرار می‌گیرد راننده اصلی جرات می‌کند یا به خود اجازه می‌دهد که فرمان را به دست شاگرد بدهد و دمی بیاساید، چنین ریسکی در رسانه‌های خبری آنلاین مخاطرات بزرگی در پی دارد . پس چه بهتر که نفر جانشین نیز لااقل گواهینامه پایه یک داشته باشد و اگرچه مهارت‌های راننده اصلی را ندارد ولی لااقل راننده باشد.

همین کارها را می‌کنیم که مردم به رسانه‌های داخلی بی‌اعتماد می‌شوند. اگر به اتکای منابعی که از نظر خودمان موثق بوده‌اند، اعلام کرده‌ایم که وزیر اطلاعات استعفا کرده و رئیس جمهور هم پذیرفته و متن کامل نامه‌نگاری‌ها را هم می‌گذاریم منطقا نباید آن را از روی خروجی خود «بیخ کن» کنیم زیرا این واقعه، بخشی از تاریخ است. می‌توانیم با تکنیک خبر تکمیلی،‌ مرتبا رخدادهای جدید و تحولات و تبعات مرتبط را پوشش دهیم. حتی می‌توانیم کل فرایند را تحلیل کنیم و مداخله رهبری را از زاویه چهار وزیر حاکمیتی (اطلاعات، خارجه، کشور و دفاع) طلب کنیم و در تیتر و لید و ادبیات خبر و پس زمینه خبر به رئیس جمهوری انتقاد کنیم. حتی می‌توانیم وقتی پایگاه اطلاع رسانی دولت و خبرگزاری رسمی دولت خبر استعفای وزیر را اعلام کرد با دیده تردید به آن بنگریم و این تردید یا پیش بینی‌های خود را در خبرمان نشان دهیم اما یادمان باشد وقتی خبر را ما نیز به نقل از آنان اعلام کردیم؛ دیگر نمی‌توانیم از روی خروجی برداریم و فقط راه اصلاح و تکمیل و باز کردن زوایای جدید باقی می‌ماند...

کتاب «ناوبری وب» از سوی انتشارات خبرامروز به قیمت 3000 تومان منتشر شده است.

11295 بازدید

نظرات   

 
0 #1 سام 1391-10-12 18:08
هرچند که چندی است این کتاب را به رسم رفاقت و به امانت به بنده سپردی و باز هرچند که همچنان گیر و گرفتاری های این زندگی فرصت مطالعه اش را ازم گرفته است اما در اینجا فرصتی شد تا قسمتی که به انتخاب زیبای شما قرار گرفته است مطالعه کنم. موفق باشید....
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن