چهارشنبه, 29 آذر 1391 20:05

روزنامه‌نگاری سايبر

نویسنده  
امتیاز دهی به این مطلب
(0 رای )

«موضوع رساله دکترای من سایبر ژورنالیسم است؛ پس می‌بینید که این موضوع آن‌قدر عمیق است که می‌شود راجع به آن حتی رساله نوشت. من در این رساله با ده تن از برجسته‌ترین چهره‌های سایبر ژورنالیسم جهان گفت‌وگو کرده‌ام. از جمله خانم ماندی مک‌آدامز که پروفسور دانشگاه فلوریدا است و ده‌ها کرسی و سمینار درباره سایبر ژورنالیسم دارد و یکی دیگر نورا پاول مسئول انستیتوی رسانه‌های نوین است و همچنین آدم‌های گوناگون دیگری هستند. خانم آدامز حرف جالبی به من زد٬ او گفت: من واژه سایبر ژورنالیسم را به کار نمی‌برم چون اصلاً از این واژه می‌ترسم٬ چون فرقش را با آنلاین می‌فهمم». اين‌ها بخشی از گفته‌های دکتر یونس شکرخواه است که در یکی از کارگاه‌های آموزشی ایرنا بیان شده است. بیشتر هدفم از این مقدمه این بود که بگویم چکیده این رساله در کتابی تحت عنوان «روزنامه نگاری سایبر: جامعه اطلاعاتی و آزادی بیان» به چاپ رسیده است، پس دیگر لازم نیست که برای مطالعه این رساله به کتابخانه دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه علامه طباطبایی مراجعه کنید.  (به نقل از وبلاگ محمود اسپیس)

دكتر شكرخواه در اين كتاب به ماهيت روزنامه‌نگاري سايبر و موقعيت آن در جامعه‌ اطلاعاتی پرداخته و مباحث آزادي بيان را نيز در آن مطرح كرده است. علاوه بر اين موارد، ترجمه مهمترین مصوبات جهانی مرتبط با آزادی بیان از اعلاميه‌ حقوق‌ بشر و شهروند انقلاب‌ كبير فرانسه تا بيانيه سران جهان درباره جامعه اطلاعاتي (2003 - 1789) به همراه متن انگلیسی مصوبات پیوست کتاب است. 

لازم به ذكر است كه در اين كتاب، بخش روش‌شناسی (روش کیو)٬ بخش مرتبط با مرور ادبیات (ایرانی)٬ و بخش یافته‌های مرتبط به نگرش‌سنجی از روزنامه‌نگاران ایرانی (چاپی و آنلاین) که در رساله موجود است، نیامده است. 

این کتاب دارای هشت فصل و دو پیوست است که عناوین آنها عبارت است از:

● فصل اول: دوراندیشی ارتباطی

● فصل دوم: جامعه اطلاعاتی

● فصل سوم: مفهوم روزنامه‌نگاری سایبر

● فصل چهارم: انواع روزنامه‌نگاری سایبر

● فصل پنجم: کیوسک‌های ماهواره‌ای

● فصل ششم: آینده روزنامه‌نگاری

● فصل هفتم: بلاگ چیست؟

● فصل هشتم: آزادی بیان

● پیوست ۱: روزنامه‌نگاری سایبر؛ ديدگاه‌هاي جهانی

● پیوست ۲: مهمترین مصوبه‌های جهانی درباره آزادی بیان

 

نویسنده: دکتر یونس شکرخواه / ناشر: انتشارات ثانیه / تعداد صفحات: ۳۵۸ / قیمت: ۳۵۰۰۰ ریال (که اگر الان با این قیمت پیدایش کنید، جایزه خواهید گرفت!)

7889 بازدید اصلاح شده در تاریخ پنج شنبه, 30 آذر 1391 09:45

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن